Πρωτιά για τον Φώτη Θωμά στην Senior του 2ου D Cup στην Πάτρα

Άριστα διαβασμένος κατέβηκε ο Φώτης Θωμάς στον 2ο αγώνα του D Cup Challenge κατακτώντας μια σπουδαία νίκη στον 2ο αγώνα του D Cup Challenge.

Ο Θωμάς με όπλο ένα FA - IAME κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία Senior και την 2η θέση της γενικής κατάταξης στον τελικό ενώ παράλληλα κέρδισε την 1η θέση στο Α Σκέλος και την 2η στο Β σκέλος.
Στην 2η θέση (4ος γενικής) τον ακολούθησε ο Στέλιος Σαγανάς της Zorri MotorSport που κατάφερε να ανέβει στο βάθρο παρά τις ατυχίες που είχε στον αγώνα πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και το ταχύτερο γύρο γενικής στον τελικό σταματώντας τα χρονόμετρα στο 41,214" ενώ νωρίτερα είχε "κλέψει" για 2 εκατοστά και την pole position της κατηγορίας από τον Θωμά δείχνοντας ότι η υπόθεση νίκη θα ήταν μια καθαρά δική τους μάχη.
Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κούγιας Αναστάσιος οδηγώντας ένα Birel - Rotax πετυχαίνοντας ένα σπουδαίο αποτέλεσμα μέσα στην Πάτρα.

Την πρώτη πεντάδα του τελικού συμπλήρωσαν ο Τσιανίκας Πολύδωρας της Zorri MotorSport και ο Δούβρης Φώτης της BRT. Στην 6η θέση βρέθηκε ο Giordano Francesco της Maranello Hellas ενώ 7ος τερμάτισε ο Παπαλεωνίδας Ιωάννης.

Μεγάλος άτυχος ο Μάνος Αχλάδης που μέχρι και λίγους γύρους πριν το τέλος ήταν μέσα στην πρώτη τριάδα έχοντας πραγματοποιήσει έναν εντυπωσιακό αγώνα μέχρι που εγκατέλειψε στον 18ο γύρο.

Στο Α σκέλος πίσω από τον Φώτη Θωμά ήταν ο Μάνος Αχλάδης ενώ 3ος τερμάτισε ο Κούγιας Αναστάσιος.

Στο Β σκέλος στην πρώτη θέση πέρασε ο Μάνος Αχλάδης αφήνοντας 2ο τον Φώτη Θωμά και 3 τον Κούγια.