Επιστροφή στις νίκες για τον Λάντζη στον 3ο αγώνα του D Cup στην Πάτρα

Για πρώτη φορά στα χρονικά του μακροβιότερου θεσμού αγώνων καρτ στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε η κατηγορία ΜΙΝΙ φιλοξενώντας 6 μικρούς πιλότους που τίμησαν με την παρουσία τους τον παρθενικό αγώνα της κατηγορίας για το 2016.

Την καρό σημαία του αγώνα κατέκτησε ο Γιάννης Λάντζης με (FA-Lenzo) της Chatzis Racing Team κερδίζοντας την 1η θέση της γενικής και την 1η θέση στην ΜΙΝΙ Β.
Ο Λάντζης επικράτησε στα χρονομετρημένα με χρόνο 45,116 ενώ κατέκτησε την 1η θέση και στο Α σκέλος του αγώνα.

Ο Γιάννης Λάντζης με την καρό σημαία
Στην 2η θέση γενικής και στην 1η της ΜΙΝΙ Α τερμάτισε ο Θεοδωρακόπουλος Γρηγόρης με (DR-Lenzo) της AP Digital.
3oς γενικής και 2ος στην ΜΙΝΙ Α τερμάτισε ο Ντεντόπουλος Βαγγέλης με (Top kart-Iame) της AKS μετά από όμορφες μάχες και έντονο συναγωνισμό τόσο με τον Θεοδωρακόπουλο στο Α σκέλος όσο και με τους Ντάφο και Κρίκη που τον ακολούθησαν.
4ος γενικής και 3ος στην ΜΙΝΙ Α βρέθηκε ο Ντάφος Ιωάννης με FA-TM της Chatzis Racing Team έχοντας σε απόσταση αναπνοής και στα δύο σκέλη πίσω του τον teammate του Κρίκη Γρηγόρη με (FA-Lenzo).
O Κρίκης τερμάτισε 5ος και στα 2 σκέλη του αγώνα κατακτώντας παράλληλα και την 2η θέση στην ΜΙΝΙ Β, γιορτάζοντας την διαρκή αγωνιστική του άνοδο με το πρώτο του κύπελλο και την παρουσία του στο βάθρο.
Στην 6η θέση και 3ος στην ΜΙΝΙ Β ο Σωτηρακόπουλος Ίωνας με (Maranello - TM) μια νέα συμμετοχή στην κατηγορία ΜΙΝΙ, όπου έκανε την πρώτη του εμφάνιση στους αγώνες με την Maranello Hellas.

H κατηγορία ΜΙΝΙ άφησε άριστες εντυπώσεις στον θεσμό του D Cup και ευχή όλων είναι να δυναμώσει στους επόμενους αγώνες.