Δυναμική η παρουσία της SpeedForce Racing Team στον 3ο αγώνα του Πανελληνίου στην Καλαμάτα

Με επιτυχία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον 3ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Karting στην Καλαμάτα βλέποντας τους οδηγούς της να δίνουν μεγάλες μάχες για τις πρωταθληματικές κατηγορίες ανεβαίνοντας στα βάθρα κατακτώντας παράλληλα πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια του Πρωταθλήματος 2016.

Στην κατηγορία ΜΙΝΙ Α ο Μπαλοδήμος Νικόλαος με Exprit-Tm κατέκτησε την 1η θέση με τον teammate του Αγγελόπουλο Μάριο με PCR-Tm να τον ακολουθεί στην 2η θέση. Την ίδια σειρά κατάταξης είχαν οι 2 πιλότοι και στον Α' τελικό κάνοντας το 1-2 στο βάθρο των νικητών της ΜΙΝΙ Α.

Στην κατηγορία Junior o Κομνηνός Κωνσταντίνος με Exprit-Iame βρέθηκε μια ανάσα από το βάθρο των νικητών ολοκληρώνοντας μια ιδιαίτερα επιτυχημένη παρουσία έχοντας να αντιμετωπίσει αρκετά πιο έμπειρους πιλότους της κατηγορίας.
Τόσο στον Α τελικό όσο και στον Β κατέκτησε την 4η θέση δείχνοντας ιδιαίτερα ανταγωνιστικός

Στην κατηγορία Senior o Ρουμελιώτης Κωνσταντίνος με Exprit-Rotax βρέθηκε μέσα στο γκρουπ των πρωτοπόρων σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία.
Κατέκτησε την 4η θέση στον Α τελικό και στον Β τελικό ελάχιστα πίσω από την 3η θέση που θα τον ανέβαζε στο βάθρο των νικητών.

Στην μεγάλη κατηγορία KZ2 των εξατάχυτων καρτ ο Μοβσεσιάν Σέρκος με Exprit - TM κατέκτησε την 6η θέση ξεκινώντας από το τέλος την προσπάθεια του στον Β τελικό.
Στα χρονόμετρα κατέκτησε την 6η θέση της γενικής κατάταξης ενώ στον Α τελικό εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη.

Στην κατηγορία Club η SpeedForce Racing Team κατέκτησε άλλο ένα βάθρο με τον Παπαγιάννη Τάκη με Exprit-Tm να τερματίζει στην 2η θέση, ενώ ο Παϊζης Περικλής με PCR-Rotax κατέκτησε την 4η θέση. Ο Παπαγιάννης κέρδισε και το ένα από τα δύο Time Attack της κατηγορίας.

Οι πιλότοι της SpeedForce Racing Team βρίσκονται μετά τους τρεις πρώτους αγώνες βρίσκονται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας των Πρωταθλημάτων τους και στον τελευταίο αγώνα στο Καρτόδρομο όπου έχει και αυξημένο συντελεστή βαθμολόγησης διεκδικούν με αξιώσεις την κορυφή των κατηγοριών τους.