Πρώτη καρό σημαία.. για τον Πετρίση Στυλιανό στο 8ο P.I.C.K. Patras

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας Micro Rotax κατάφερε να ανέβει ο νεαρός ταλαντούχος πιλότος, Πετρίσης Στυλιανός της Chatzis Racing Team.

O Πετρίσης κέρδισε την πρώτη καρό σημαία στην καριέρα του σε έναν αγώνα με έντονο συναγωνισμό και μετά από μια μεγάλη μάχη με τον φίλο του και teammate Γιάννη Λάντζη.

Μια μάχη που κορυφώθηκε στον τελικό της Κυριακής με μια επαφή που είχαν οι δύο οδηγοί στην μάχη τους για την πρώτη θέση και ενώ βρισκόντουσαν αρκετά μπροστά από τον ανταγωνισμό.

Στην Κ4 της πίστας (στροφή Αγίου Νικολάου για Κορίνθου) 3 γύρους πριν το τέλος ο Πετρίσης παίρνει την εσωτερική από τον Λάντζη με αποτέλεσμα ο Λάντζης να βρεθεί στο ακάθαρτο (τηρώντας το fair play) όπου η αναπόφευκτη επαφή των δύο μικρών πιλότων στην έξοδο της στροφής οδήγησε στην εγκατάλειψη τον Λάντζη.
Η άτυχη εγκατάλειψη του ενός εκ των δύο κορυφαίων πιλότων της Chatzis Racing Team στέρησε όχι μόνο το σίγουρο 1-2 στην κατηγορία για την ομάδα τους, αλλά και ένα πολυπόθητο δραματικό φινάλε στον αγώνα που μέχρι εκείνο το σημείο κρατούσε σε αγωνία τους χιλιάδες θεατές που παρακολουθούσαν.

Στην μάχη των χρονομετρημένων του Σαββάτου την pole position κατέκτησε ο Λάντζης με 44.219" αφήνοντας 2ο τον Πετρίση και 3ο τον Γιάννη Περιστερά της Maitos Racing Team όπου λίγες μέρες πριν είχε ανέβει στο βάθρο του Ιταλικού πρωταθλήματος μοτοσυκλετών και ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα στο P.I.C.K.!

Στον ημιτελικό του Σαββάτου πήραμε μια πρόγευση του τι θα ακολουθούσε την Κυριακή καθώς ο Λάντζης επικράτησε οριακά του Πετρίση με διαφορά 0,333sec!
Στην 3η θέση του ημιτελικού τερμάτισε ο Νουσόπουλος Κωνσταντίνος της GSR όπου θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα και στους Παγκόσμιους τελικούς της Rotax στο Sarno της Ιταλίας.
Την πρώτη πεντάδα του ημιτελικού συμπλήρωσαν ο Περιστεράς και ο Καρδαμάκης Ιωάννης της Athens Kart Shop.

Στον τελικό της Κυριακής πίσω από τον Πετρίση που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου τερμάτισε ο Γιώργος Καλιφατίδης της Ray MotorSport πετυχαίνοντας μια σπουδαία επίδοση καθώς ξεκίνησε τον αγώνα από τις τελευταίες θέσεις, ενώ 3ος ανέβηκε στο βάθρο ο Καρδαμάκης ολοκληρώνοντας και αυτός έναν σπουδαία αγώνα με σταθερή οδήγηση.
Στην 4η θέση το μοναδικό κορίτσι της κατηγορίας η Νουσοπούλου Αναστασία της GSR ενώ την πρώτη εξάδα του τελικού συμπλήρωσε ο Περιστεράς και ο Κρίκης Γρηγόρης της Chatzis Racing Team, σε μια κατηγορία που βρέθηκαν στο grid συνολικά 13 μικροί πιλότοι.