Πρωτιά ο Οικονόμου - Πρωτάθλημα ο Βασιλέρης στα DD2 στο Rotax Max Challenge 2016

O Χρήστος Οικονόμου της Chatzis Racing Team ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον 4ο αγώνα του Rotax Max Challenge 2016 κερδίζοντας τα πάντα κατά την διάρκεια του αγώνα.

Έχοντας κερδίσει και στον αγώνα της Καλαμάτας ο Οικονόμου έφθασε τις τέσσερις νίκες στο φετινό Rotax Max Challenge αλλά το γεγονός ότι δεν είχε πάρει μέρος στους δύο πρώτους αγώνες της χρονιάς δεν του έδωσε το περιθώριο να διεκδικήσει τον τίτλο.

Το βάθρο της γενικής κατάταξης των DD2
Στα χρονόμετρα κατάφερε να πάρει την pole position στον τελευταίο γύρο της προσπάθειας του λίγο πριν τελειώσει ο χρόνος της διαδικασίας με χρόνο 43.037" και ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή στην πρώτη θέση ήταν ο μεγάλος του αντίπαλος Δημήτρης Βασιλέρης της PRT με χρόνο  43.050"

Στον Α' τελικό όλοι περίμεναν μια όμορφη μάχη μεταξύ Οικονόμου και Βασιλέρη αλλά ο Βασιλέρης ήταν άτυχος εγκαταλείποντας από μηχανική βλάβη στον 2ο γύρο.
Ο Οικονόμου πήρε την πρωτοπορία του αγώνα έχοντας πίσω του έναν εκπληκτικό και ταχύτατο Μανώλη Τζαμαριαδάκη της SpeedForce που στα πενήντα τρία του χρόνια πιλοτάρει σαν 20χρονος!

O Μανώλης Τζαμαριαδάκης της SpeedForce
Ο Τζαμαριαδάκης πήρε την 1η θέση στην κατηγορία Masters στον Α' τελικό και την 2η γενικής πίσω από τον Οικονόμου εξασφαλίζοντας το πρωτάθλημα στην κατηγορία του και την πρόκριση του στους Παγκόσμιους τελικούς της Rotax.

Ο Δημήτρης Βασιλέρης
3ος γενικής στα DD2 στον Α τελικό άλλη μια αποκάλυψη του αγώνα ο Γεωργιλάς Φώτης της Zanardi Hellas που παρά τον λίγο χρόνο που ασχολείται με το καρτ έδειξε για άλλη μια φορά ιδιαίτερα ανταγωνιστικός.

Την πρώτη πεντάδα του Α τελικού συμπλήρωσαν οι Lazer της SpeedPark racing Team και Κοντός Σταύρος της CRG Hellas όπου συμπλήρωσαν ταυτόχρονα και την πρώτη τριάδα της κατηγορίας Masters.

Το βάθρο της DD2 Masters
Στον Β τελικό όπου καθόρισε και το βάθρο του αγώνα ο Οικονόμου επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία. Ο Τζαμαριαδάκης που ξεκινούσε δίπλα του ήρθε σε επαφή με τον Γεωργιλά στον δεύτερο γύρο με αποτέλεσμα ο Γεωργιλάς να εγκαταλείψει και ο Τζαμαριαδάκης να μείνει τελευταίος χάνοντας κάθε ελπίδα για κάτι καλό στον αγώνα.

O Σταύρος Κοντός
Ο Βασιλέρης που ξεκινούσε την προσπάθεια του από το τέλος ήθελε απλά να τερματίσει για να πάρει το πρωτάθλημα και το πέτυχε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φθάνοντας στην 2η θέση της γενικής κατάταξης λίγο πρίν το τέλος του αγώνα.

Ο Lazer (Γιώργος Λαζαράκος)
3ος γενικής και 1ος στην κατηγορία Masters αναδείχθηκε ο Σταύρος Κοντός αφήνοντας 2ο στην Masters και 4o γενικής τον Lazer (Γιώργο Λαζαράκο) που έκλεισε την χρονιά του στα DD2 δείχνοντας ιδιαίτερα ανταγωνιστικός.

Ο Γιώργος Βασιλόπουλος
Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε ο Γράτσιας Χριστόφορος της Kartworks ενώ την 3η θέση στην κατηγορία Masters κατέκτησε ο teammate του Γιώργος Βασιλόπουλος.