Η καρό στον Ντέκα το Πρωτάθλημα στον Αθανασόπουλο στην Junior Max

Πρωταθλητής στην κατηγορία Junior Max του Rotax Max Challenge 2016 αναδείχθηκε για άλλη μια φορά ο πιλότος της Chatzis Racing Team Σωτήρης Αθανασόπουλος.

Ο πολυπρωταθλητής πλέον Αθανασόπουλος κέρδισε φέτος τους 7 από τους 8 τελικούς των τεσσάρων αγώνων και ήταν από την αρχή της χρονιάς ο μεγάλος πρωταγωνιστής και το αδιαφιλονίκητο φαβορί της κατηγορίας.

Ο Ντέκας Χρήστος της Dekas Racing Team με την καρό σημαία
Το απόλυτο των νικών του Αθανασόπουλου κατάφερε να σπάσει στον 4ο αγώνα μόνο από τον Ντέκα Χρήστο της Dekas Racing Team όπου με αυτόν τον τρόπο ο Ντέκας κατάφερε να βάλει στην άκρη μια σειρά από αρκετές ατυχίες που είχε αυτή την χρονιά.

Ο Λιβέρης Διονύσης της Ray MotorSport
Στα χρονομετρημένα poleman αναδείχθηκε ο Αθανασόπουλος με 43.519"  έχοντας δίπλα του στην εκκίνηση του Α τελικού τον Ντέκα που έκανε τον δεύτερο χρόνο.

Ο Πρωταθλητής Σωτήρης Αθανασόπουλος
Στον Α τελικό ο Αθανασόπουλος κατέκτησε την 1η θέση εξασφαλίζοντας παράλληλα και τυπικά τον τίτλο του Πρωταθλητή.
Στην 2η θέση τερμάτισε ο Ντέκας που δεν έχασε την επαφή του με τον πρώτο παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε από τον Λιβέρη Διονύση της Ray MotorSport, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση για την συνέχεια του αγώνα.
3ος στον Α τελικό ο Λιβέρης που πέτυχε και το best lap του αγώνα οδηγώντας ιδιαίτερα ανταγωνιστικά.

Στον Β τελικό που έκρινε και το βάθρο του αγώνα ο Ντέκας ξεκίνησε δυνατά από την αρχή και τέθηκε επικεφαλής του αγώνα. Ο Αθανασόπουλος που έμεινε πίσω του ξεκίνησε μια μάχη διαρκείας με τον Λιβέρη.
Αθανασόπουλος και Λιβέρης βρέθηκαν αρκετές φορές προφυλακτήρα με προφυλακτήρα με τον Λιβέρη τελικά να επικρατεί τελικά της μονομαχίας τους ανεβαίνοντας στο 2ο σκαλί του βάθρου πετυχαίνοντας πάλι το best lap του αγώνα.
Ο Ντέκας όσο πέρναγε ο αγώνας κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά ασφαλείας και με έξυπνη διαχείριση του αγώνα του, έφθασε στην καρό σημαία χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Βασίλης Σαλάκος της Praga Zahos Karting και ο Κομνηνός Κωνσταντίνος της SpeedForce.

Η κατηγορία Junior Max φέτος δεν έδωσε εισιτήριο πρόκρισης για τους Παγκόσμιους τελικούς της Rotax καθώς οι λίγες συμμετοχές που συγκέντρωσε δεν εξασφάλισε προκριματική θέση στην Ελλάδα.