Πρωταθλητής ο Λάντζης στο Rotax Max Challenge 2016 στην κατηγορία Micro Max

Τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στην κατηγορία Micro Max στο Rotax Max Challenge 2016 κατέκτησε ο πιλότος της Chatzis Racing Team Γιάννης Λάντζης κατακτώντας παράλληλα και την 1η θέση στο σημερινό αγώνα στο Καρτόδρομο των Αφιδνών.

Στους 4 αγώνες του θεσμού ο Λάντζης κέρδισε τα 7 από τα 8 σκέλη των τελικών φθάνοντας πανάξια στην κορυφή της βαθμολογίας μιας κατηγορίας γεμάτη με περισσότερους από είκοσι ταλαντούχους μικρούς πιλότους.

Ο Γιάννης Λάντζης της Chatzis Racing Team
Στον σημερινό αγώνα την pole position κατέκτησε ο 11χρονος Ανδρέας Σπανός της Praga Zahos Karting κάνοντας κατά ένα εκατοστό πιο γρήγορο χρόνο από τον Γιάννη Λάντζη που ξεκίνησε τον Α τελικό δίπλα του στην 1η σειρά του grid.

Στον Α τελικό ο αγώνας ήταν το λιγότερο εντυπωσιακός με 7 πιλότους να τερματίζουν με διαφορά ενός δευτερολέπτου.
Οι εναλλαγές στην κορυφή ήταν διαδοχικές ανάμεσα στους Λάντζη, Σπανό και Πετρίση Στυλιανό της Chatzis Racing Team όπου παρά τις επαφές τους οι μάχες τους ήταν καθαρές με κινήσεις και τακτικές μέσα στην πίστα που θα ζήλευαν ακόμα και επαγγελματίες οδηγοί.
Πίσω από τον Γιάννη Λάντζη τερμάτισε ο Ανδρέας Σπανός ενώ τρίτος είδε την γραμμή τερματισμού ο Πετρίσης Στυλιανός.

Ο Πετρίσης Στυλιανός της Chatzis Racing Team
Στον Β τελικό η συνέχεια του θεάματος ήταν αναμενόμενη σε έναν αγώνα για το βάθρο γεμάτο αμφίρροπες μάχες. Με τον τίτλο του πρωταθλητή να έχει κριθεί για τον Λάντζη από τον Α τελικό οι 12 μικροί πιλότοι που πήραν μέρος έδειξαν την τεράστια θέληση που έχουν για να κατακτήσουν καρό σημαία.
Η κορυφή άλλαξε χέρια αμέτρητες φορές ανάμεσα σε Σπανό, Λάντζη και Πετρίση ενώ για αρκετούς γύρους είχαμε και καρμπόν προσπεράσεις από τους Σπανό και Λάντζη με τον Σπανό να περνάει μπροστά στην Κ1 και τον Λάντζη να ξαναπερνάει μπροστά στην περίφημη στροφή "Valvoline".
Την καρό σημαία είδε πρώτος ο Λάντζης γιορτάζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.
Δεύτερος ο ομόσταβλος του Πετρίσης Στυλιανός όπου με σταθερό και γρήγορο γυρολόγιο κατάφερε να βρεθεί μπροστά από τον Σπανό.

Ο Τσιμιδάκης Σπύρος της Maitos Racing Team.
Ο Ανδρέας Σπανός που αναδείχθηκε άξιος αντίπαλος των δύο πρώτων τερμάτισε 3ος αλλά μια ποινή τριών δευτερολέπτων τον έριξε στην 5η θέση αφήνοντας έτσι την 3η θέση του βάθρου στον Τσιμιδάκη Σπύρο της Maitos Racing Team.

O Νουσόπουλος Κωνσταντίνος της GSR
O Νουσόπουλος Κωνσταντίνος της GSR κατέκτησε την 4η θέση ενώ παράλληλα κέρδισε και το εισητήριο για τους Παγκόσμιους τελικούς της Rotax για την κατηγορία Micro όπου για πρώτη φορά φέτος θα φιλοξενήσει οδηγούς από 8 - 10 ετών