Ο Καλέσης στην κορυφή των DD2 στο 8ο P.I.C.K. Patras Λουξ Cola

Παρά τις μεγάλες εκπλήξεις και ανακατατάξεις που είχαμε στον αγώνα των διτάχυτων καρτ DD2 Rotax Max στο 8ο P.I.C.K. Patras, o Φίλιππος Καλέσης της PRT με Tony κατάφερε να πάρει την καρό σημαία επικρατώντας και στον ημιτελικό αλλά και στον τελικό της κατηγορίας, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί του αγώνα.

Στα χρονομετρημένα του Σαββάτου ο Μυλωνάς Αθανάσιος της Zanardi Hellas με Zanardi κατέκτησε την pole position του αγώνα σπάζοντας το φράγμα των 40sec με χρόνο  39.698" ενώ 2ος τον ακολούθησε ο teammate του Γεωργιλάς Φώτης με Zanardi σε απόσταση αναπνοής. Οι δυο πιλότοι της Zanardi κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη και να δυσκολέψουν το έργο του Καλέση όπου παρά το γεγονός ότι έσπασε το φράγμα των 40sec έμεινε στην 3η θέση και στην 2η σειρά του grid του ημιτελικού.

To βάθρο των DD2 Masters με Βασιλόπουλο, Λαζαράκο και  Παζάκο
Στον ημιτελικό η ποιότητα και η εμπειρία του Καλέση τον έφερε άμεσα μπροστά με τον Ντόντη Μίλτο της T.S. Racing Team να ανεβαίνει γρήγορα από την 6η θέση στην 2η θέση με εντυπωσιακή οδήγηση, παρά το γεγονός ότι απουσιάζει από τους αγώνες τα τελευταία δύο χρόνια. Το τέλος του ημιτελικού τους βρήκε στις δύο πρώτες θέσεις με τους πιλότους της Zanardi Hellas Μυλωνά και Γεωργιλά να εξακολουθούν να εντυπωσιάζουν και να τους ακολουθούν στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.
Στην 5η θέση του ημιτελικού και στην 2η της DD2 Master πίσω από τον Μυλωνά, ο Μιχάλης Γεωργιάδης της Ray MotorSport με Birel όπου από αγώνα σε αγώνα δείχνει όλο και πιο ανταγωνιστικός.
Την πρώτη εξάδα του ημιτελικού συμπλήρωσε ο Πίτσης Ραφαήλ της T.S. Racing Team με CRG όπου μπήκε και αυτός στο club των οδηγών της DD2 που έσπασαν το φράγμα των 40sec!

Στον τελικό της Κυριακής ο Καλέσης ξεκίνησε και τερμάτισε πρώτος δεχόμενος την πίεση του Ντόντη μόνο στους πρώτους γύρους του αγώνα, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση του βάθρου.
Παράλληλα ο Καλέσης έκανε και το best lap του αγώνα σταματώντας το χρόνο στο εντυπωσιακό 39.257"!
Ο Γεωργιλάς Φώτης τερμάτισε 3ος πετυχαίνοντας άλλη μια σπουδαία επίδοση και εμφάνιση στην τελευταία παράσταση των DD2 για φέτος δείχνοντας έτοιμος να πρωταγωνιστήσει την επόμενη χρονιά.
Μυλωνάς και Γεωργιάδης στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν τα μεγάλα φαβορί για τις δύο πρώτες θέσεις της DD2 Masters αλλά μια επαφή που είχαν στην Κ3 στον πρώτο γύρο τους ανάγκασε σε τετακέ και τους έριξε στις τελευταίες θέσεις χωρίς να καταφέρουν να ανακτήσουν τις θέσεις τους με τον Γεωργιάδη να εγκαταλείπει κιόλας στον 6ο γύρο.
Την ατυχία τους εκμεταλλεύτηκε ο Γιώργος Βασιλόπουλος με TONY και ο Γιώργος Λαζαράκος της SpeedPark Racing Team με Formula K όπου τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση γενικής κατακτώντας παράλληλα και τις δύο πρώτες θέσεις της κατηγορίας των DD2 Masters.
Στην 3η θέση των DD2 Masters και στην 7η γενικής τερμάτισε ο βετεράνος οδηγός αγώνων Αντώνης Παζάκος της GSR με DR κάνοντας την έκπληξη και πετυχαίνοντας μια σπουδαία επίδοση για τον ίδιο και την ομάδα του.
Στην 6η θέση γενικής ο Πίτσης που ήταν και πάλι ταχύτατος ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Σαρδέλης, Μυλωνάς και Σέρρας.