Αποτελέσματα χρονομετρημένων των Ελλήνων πιλότων στο Rotax Max Grand Finals 2016 στο Sarno

Μετά την ολοκλήρωση των επίσημων χρονομετρημένων του Rotax Max Max Grand Finals 2016 στο Sarno της Ιταλίας όλοι οι Έλληνες πρωταθλητές που συμμετέχουν δείχνουν ότι εκπροσωπούν επάξια την χώρα μας στην Ολυμπιάδα του καρτ.

Ο Χρήστος Σαγανάς είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακός έχοντας μέχρι τώρα την καλύτερη επίδοση της ελληνικής αποστολής με την 14η καλύτερη επίδοση στα χρονομετρημένα ανάμεσα στους 72 καλύτερους πιλότους του κόσμου στην κατηγορία Senior Max 125 όπου ο συναγωνισμός είναι τεράστιος και τα λάθη δεν συγχωρούνται.

Στον πρώτο προκριματικό που πήρε μέρος τερμάτισε 20ος κάνοντας το best lap του αγώνα με μεγάλη διαφορά από τον ανταγωνισμό. Το άσχημα τελικό αποτέλεσμα οφείλετε σε χτυπήματα που δέχθηκε ο Έλληνας πιλότος από τους αντιπάλους του αλλά όλα δείχνουν ότι στα επόμενα προκριματικά σκέλη θα κερδίσει αρκετές θέσεις.

Στην κατηγορία των DD2 ο Δημήτρης Βασιλέρης κατέκτησε την 25η θέση και δείχνει ότι θα είναι σε τροχιά τελικού στην κατηγορία του όπου συμμετέχει η αφρόκρεμα του παγκοσμίου καρτ με 72 ετοιμοπόλεμους διτάχυτους πιλότους. Στον πρώτο προκριματικό της Τετάρτης τερμάτισε 26ος αλλά σίγουρα θα αναζητήσει κάτι καλύτερο στα επόμενα σκέλη.

Στην DD2 Masters ο Μανώλης Τζαμαριαδάκης κατέκτησε την 46η θέση και θα δώσει μάχη στα προκριματικά για να ανέβει θέσεις προκειμένου να προκριθεί στον τελικό της κατηγορίας του.
Το σίγουρο είναι ότι έχει την εμπειρία και με λίγη τύχη θα τα καταφέρει να πάει πολύ καλύτερα κερδίζοντας και άλλες θέσεις ανάμεσα στους 72 συμμετέχοντες της κατηγορίας του. Στο πρώτο προκριματικό το αποτέλεσμα δεν ήταν θετικό με την 32η θέση αλλά έχει ακόμα δρόμο η διαδικασία.

Mε το Νο. 35 ο Κωνσταντίνος Νουσόπουλος
Στην κατηγορία Micro Max o Κωνσταντίνος Νουσόπουλος τα πήγε περίφημα κατακτώντας την 21η θέση ανάμεσα σε 34 μικρούς πιλότους από όλο τον κόσμο. Για τον Rookie της Ελληνικής αποστολής είναι ο πρώτος Διεθνής αγώνας και κάθε στιγμή στην πίστα είναι μια νέα εμπειρία.
Δείχνει όμως μεγάλη προσαρμοστικότητα και αναμένεται να βρεθεί ακόμα πιο ψηλά, καθώς ήδη στον πρώτο προκριματικό κέρδισε μια θέση τερματίζοντας 20ος.

Σειρά έχουν οι προκριματικοί όπου μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά τις προσπάθειες των Ελλήνων πιλότων στον παρακάτω σύνδεσμο: