Η τελική βαθμολογία της κατηγορίας Senior του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Karting 2016

Τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στην κατηγορία Senior του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Karting 2016 κατέκτησε ο Χρήστος Σαγανάς της Saganas Racing Team σε μια κατηγορία γεμάτη από τους κορυφαίους πιλότους των αυτόματων καρτ στην Ελλάδα.

Για τον Χρήστο Σαγανά αυτός ήταν ο δεύτερος τίτλος για φέτος, έχοντας κατακτήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή και στο Rotax Max Challenge 2016 στην κατηγορία Senior.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα για τον πιλότο της Saganas Team ήταν το ιδανικό τελείωμα σε μια χρονιά που είχε πολλές μάχες εντός και εκτός... πίστας για τον ίδιο και την ομάδα του.

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας βρέθηκε ο Ρουμελιώτης Κωνσταντίνος της SpeedForce μετά από σπουδαία εμφάνιση στον τελευταίο αγώνα ενώ τρίτος στο φετινό πρωτάθλημα είναι ο έμπειρος πιλότος της Abloy F.S. Kart Racing Στράτος Γαλανόπουλος παρά τις ατυχίες που αντιμετώπισε κατά την διάρκεια της χρονιάς.

Στην 4η θέση της βαθμολογίας ο Άγγελος Μαλανδρίνος της A.M. Racing έχοντας τρέξει στους 3 από τους 4 αγώνες της χρονιάς.
Στην 5η θέση η μοναδική γυναίκα της κατηγορίας Παυλή Μαριαλένα της Rally Art Technology όπου ολοκλήρωσε ιδανικά την χρονιά σε μια κατηγορία ιδιαίτερα ανταγωνιστική.
Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο Χρήστος Οικονόμου της Chatzis Racing Team έχοντας πάρει μέρος σε μόλις 2 αγώνες αλλά έχοντας κερδίσει τον αγώνα της Καλαμάτας.

Ο Χρήστος Σαγανάς κατέκτησε το πρωτάθλημα έχοντας κερδίσει τους δύο από τους τέσσερις αγώνες της φετινής χρονιάς ενώ από έναν αγώνα έχει κερδίσει ο Χρήστος Οικονόμου και ο Άγγελος Μαλανδρίνος.