Όμορφες μάχες στο 4ο D Cup Challenge 2016 στην Πάτρα - Αποτελέσματα

Αν και οι μόλις 18 συμμετοχές στον 4ο αγώνα του D Cup Challenge 2016 αποτελούν αρνητικό ρεκόρ στα χρονικά του θεσμού, οι πιλότοι που πήραν μέρος πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, το Σαββατοκύριακο στην πίστα Kartmania της Πάτρας.

Απόλυτος κυρίαρχος στην μεγάλη κατηγορία των αυτόματων καρτ τόσο στην γενική κατάταξη όσο και στην κατηγορία Masters ήταν ο Παύλος Ξυνός με Tecno-Iame της Athens Kart Shop.
O Ξυνός επικράτησε στα χρονομετρημένα, στα τρία σκέλη του αγώνα και κατέκτησε με άνεση την καρό σημαία πετυχαίνοντας και το ταχύτερο πέρασμα της ημέρας με 40,743"

Δεύτερος στα χρονομετρημένα ο Χρίστος Δούβρης με Birel BMB, της BRT από πολύ κοντά με 40,850" ενώ poleman για την κατηγορία Senior A και 3ος γενικής ήταν ο Θωμάς Φώτης με FA Rotax της PRT.

Στην κατηγορία Masters πίσω από τον Ξυνό που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Αλέξανδρος Καψής με Birel Iame της BRT ενώ 3ος ακολούθησε ο Γιώργος Βασιλόπουλος με Gillard Rotax της Kartworks.

Στην Senior A o Θωμάς Φώτης επικράτησε και στα τρία σκέλη ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Στην 2η θέση τον ακολούθησε ο Φώτης Δούβρης με Birel - Iame της BRT ενώ 3ος τερμάτισε ο Ιωάννης Παπαλεωνίδας με Tony Rotax.

Στην κατηγορία 4 Stroke των τετράχρονων αυτόματων καρτ την καρό σημαία κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιανός μετά από μεγάλη μάχη με τον Παναγιώτη Σγουρό που τερμάτισε στην 2η θέση. Στην 3η βρέθηκε ο Koenig Robert κερδίζοντας οριακά τον Μαθιόπουλο Γεράσιμο στην μάχη για το βάθρο.
Poleman στα χρονομετρημένα της κατηγορίας αναδείχθηκε ο Σγουρός Παναγιώτης πετυχαίνοντας νέο ρεκόρ πίστας για την κατηγορία των τετράχρονων με χρόνο 46,959"!