Η Chatzis Racing Team στο Rotax Max Challenge 2016

Για άλλη μια χρονιά η Chatzis Racing Team ολοκλήρωσε την παρουσία της στον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό θεσμό Rotax Max Challenge στην Ελλάδα σε ρόλο πρωταγωνιστή κατακτώντας τον τίτλο στις δύο από τις τέσσερις κατηγορίες του θεσμού.

Εκτός από τους τίτλους των πρωταθλητών είδε αρκετούς αθλητές της να ανεβαίνουν στο βάθρο και να κατακτούν κορυφαίες θέσεις στους τελικούς, να παίρνουν pole position και να πετυχαίνουν best lap αγώνα.

Στην κατηγορία Micro o Γιάννης Λάντζης κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του τερματίζοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας με 238 βαθμούς έχοντας κερδίσει τα επτά από τα οκτώ σκέλη αγώνων της χρονιάς. Τον ακολούθησε ο teammate του Πετρίσης Στυλιανός στην 2η θέση με 222 βαθμούς δημιουργώντας ένα ασυναγώνιστο δίδυμο με τον Λάντζη καθώς μοιράστηκαν αρκετές φορές το βάθρο των νικητών φέτος.
Στην ίδια κατηγορία ο ανερχόμενος μικρός πιλότος Κρίκης Γρηγόρης τερμάτισε στην πρώτη εξάδα ενώ ο Ντάφος Ιωάννης έχοντας πάρει μέρος σε μόλις δύο αγώνες τερμάτισε 15ος.

Στην κατηγορία Junior ο Σωτήρης Αθανασόπουλος κατέκτησε για ακόμα μια φορά τον τίτλο του Πρωταθλητή με 238 βαθμούς έχοντας κερδίσει και αυτός τα επτά από τα οκτώ σκέλη των αγώνων.

Στην Senior Max την ομάδα εκπροσώπησε ο Μανώλης Σκεπετζάκης από την Κρήτη κατακτώντας την ιδιαίτερα τιμητική 4η θέση στην γενική βαθμολογία με 206 βαθμούς ανάμεσα σε 21 συμμετέχοντες. Παρά τις λίγες παραστάσεις από τις πίστες εκτός Κρήτης ο Μανώλης στάθηκε αξιοπρεπώς πετυχαίνοντας μια σπουδαία διάκριση.
Στην ίδια κατηγορία την επανεμφάνιση του στους αγώνες έκανε ο Γιάννης Σταματίου συμμετέχοντας στον τελευταίο αγώνα του θεσμού.

Στην DD2 την Chatzis Racing Team εκπροσώπησαν ο Χρήστος Οικονόμου και ο Παύλος Ξυνός σε μεμονωμένους αγώνες.
Ο Χρήστος Οικονόμου πήρε μέρος στους δύο τελευταίους αγώνες (Καλαμάτα και Αφίδνες) πετυχαίνοντας το απόλυτο κερδίζοντας την 1η θέση και στα τέσσερα σκέλη.
Ο Παύλος Ξυνός πήρε μέρος στους δύο πρώτους αγώνες (Αφιδνες και Μέγαρα) κατακτώντας μια 2η μια 3η και μια 4η θέση.